Dwójka mężczyzn całuje się, w tle widać La Paz. Mają na sobie czarne kurtki, a na szyjach przewiązane przykuwające wzrok kolorowe chusty. To Edgar Solís i jego partner Roberto Condori, założyciele organizacji Movimiento Maricas Bolivia. Dążą do tego, by zmienić postrzeganie gejów w Boliwii poprzez podkreślenie ich wyjątkowej tożsamości oraz sprzeciwienia się szkodliwym stereotypom, według których gej jest osobą atrakcyjną, bogatą, mającą jasną karnację.
Aby zrozumieć, jak bardzo potrzebna jest organizacja Movimiento Maricas należy spojrzeć na konotacje słowa „gej” w Boliwii. Z jednej strony hiszpańskojęzyczne słowa takie jak marica, maricón, maraco kojarzą się negatywnie i są najczęściej używane w sposób obraźliwy w odniesieniu do mężczyzn, którzy odstają od obrazu stereotypowego macho. Z kolei słowo gay jest zapożyczeniem z języka angielskiego i jak zauważa Solís, już to samo w sobie pokazuje, jak bardzo tożsamość gejowska jest przesączona klasizmem. Boliwijscy geje nie posiadają bowiem własnego słowa na określenie siebie samych, które nie przywodziłoby na myśl wspomnianego obrazu bogatego geja o europejskich rysach twarzy, pod którym większość Boliwijczyków nie może się podpisać. Według Solisa przez te konotacje homoseksualiści w Boliwii, chcąc uniknąć podwójnej dyskryminacji, są zmuszeni ukrywać albo swój homoseksualizm, albo swoją przynależność do społeczności rdzennych. Edgar i Roberto chcą, by geje i lesbijki, którzy są biedni i/lub pochodzą z ludności indiańskich, mogli być dumni z tej podwójnej lub potrójnej tożsamości.
Historia Movimiento Maricas zaczęła się od audycji radiowej, którą Edgar i Roberto prowadzą w każdy czwartek o 19.00 na stacji Radio Lider 97. Ich działania związane są z szeroko rozumianą sztuką, do czego zaliczają się warsztaty edukacyjne, publikacja wierszy oraz fleszmoby. Podczas jednego z nich, para ubrała się w kolorowe chusty, typowe dla Ajmarów aguayos, i zrobiła sobie zdjęcia, na których całują się w różnych miejscach w La Paz. Zdjęcia te można zobaczyć na stronie organizacji na Facebooku. Kolorowe chusty, choć na pierwszy rzut oka mogą się wydawać jedynie kwestią mody, są o wiele bardziej istotne: symbolizują zróżnicowaną tożsamość gejów zarówno w Boliwii, jak i Ameryce Łacińskiej.
Nina Żuk
Źródła:
https://www.efe.com/efe/america/sociedad/el-amor-libre-se-abre-paso-en-bolivia-a-base-de-activismo/20000013-3614619
“Maricas Bolivia”, el movimiento que lucha contra la identidad gay clasista en Bolivia
Nación Marica: Indígena y Homosexual en Bolivia
Hoy es Día Internacional de la Diversidad Sexual y te compartimos esta historia: Para estos bolivianos, la palabra “gay” representa un estereotipo blanco y estadounidense. Indígenas y homosexuales, sienten orgullo al identificarse “maricas”.
Opublikowany przez AJ+ Español Czwartek, 28 czerwca 2018
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aguayo_de_fabricaci%C3%B3n_industrial.jpg