Wizyta amerykańskich kongresmenów na Kubie

W nadchodzący weekend grupa sześciu kongresmenów amerykańskich odwiedzi Kubę. Będzie to pierwsza taka delegacja od czasu, kiedy Barack Obama ogłosił zmianę polityki w stosunku do Kuby, skutecznie łagodząc trwające kilkadziesiąt lat embargo.

Sześciu demokratów reprezentujących Kongres Stanów Zjednoczonych ma w planie spotkać się z przedstawicielami rządu kubańskiego, prawdopodobnie z kardynałem Jaime Ortegą Alamino i z przedstawicielami kubańskiego społeczeństwa obywatelskiego. Ponadto planowane są spotkania z ambasadorami przebywającymi na Kubie oraz wizyta w  U.S. Interests Section, czyli ośrodku pełniącym funkcję ambasady na Kubie. Podróż kongresmenów rozpocznie się w sobotę, a skończy w poniedziałkowy wieczór.

Demokraci będą dążyć do uzyskania odpowiedzi na pytanie, jak strona kubańska wyobraża sobie normalizację stosunków z USA oraz jak rozwiązać kwestię embargo. Rzecznik jednego z amerykańskich kongresmenów powiedział, iż członkowie Kongresu mają nadzieję na to, że będzie możliwość nawiązania z Kubą konstruktywnych stosunków bilateralnych. Dodatkowo delegacja ma za zadanie przekonać przywódców Kuby, że umacniające stosunki z USA mają duże znaczenie i mogą przynieść konkretne rezultaty, oraz przekazać oczekiwania i aktualne poglądy Kongresu na relację z Kubą.

Źródło: http://edition.cnn.com/2015/01/16/politics/congressional-delegation-travels-to-cuba/index.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *