Urugwaj: dwa mundiale, cztery gwiazdki

FIFA uznała igrzyska olimpijskie z lat 1924 i 1928 za mistrzostwa świata.

Nie można zrozumieć historii światowego futbolu bez poznania historii reprezentacji narodowej Urugwaju. La Celeste była gospodarzem i zwycięzcą pierwszego mundialu, rozegranego w 1930 roku. Mając na koncie 15 zwycięstw w Copa América (jedno więcej niż Argentyna), Urugwaj stał się również najbardziej utytułowaną drużyną w historii tego turnieju. Gwiazdka na koszulce to symbol, który wyróżnia mistrzów świata, dlatego dziś cztery gwiazdki błyszczą na strojach Luisa Suáreza, Diego Godína czy Edinsona Cavaniego. Cztery?

Jeśli Urugwaj wygrał dwa mundiale, inauguracyjny w 1930 roku i najsłynniejszy ze wszystkich, Maracanazo w 1950 roku w Brazylii, to dlaczego reprezentanci tego kraju mają 4 gwiazdki na koszulkach?

Aby znaleźć rozwiązanie tej zagadki należy cofnąć się do roku 1924. W tymże roku władze FIFA postanowiły zorganizować olimpijski turniej piłki nożnej pod specjalnym warunkiem:

Jeśli turniej olimpijski piłki nożnej zostanie przeprowadzony zgodnie z przepisami Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, ta organizacja uzna zawody za mistrzostwa świata w piłce nożnej.

– możemy przeczytać w dokumencie, przechowywanym w archiwum historycznym FIFA. To rozporządzenie oznaczało, że zwycięzca olimpiady zostanie jednocześnie uznany za mistrza świata.

Nowy przepis wszedł w życie już podczas igrzysk olimpijskich rozgrywanych w Paryżu w 1924 roku. Urugwaj pokonał w finale Szwajcarię, wygrywając 3:0. Swój sukces reprezentacja powtórzyła 4 lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie, pokonując Argentynę 2:1.

Sukces tych igrzysk był ogromny, dlatego władze FIFA postanowiły zorganizować swoje własne mistrzostwa. Ówczesny przewodniczący organizacji, Jules Rimet, był głównym zwolennikiem tego pomysłu. W ten sposób, na kongresie w Amsterdamie 26 maja 1928 roku, podjęto decyzję o przeprowadzeniu, niezależnych od igrzysk olimpijskich, zawodów pomiędzy najlepszymi reprezentacjami na Ziemi. Nowy turniej miał nosić nazwę: mistrzostwa świata w piłce nożnej.

W tamtym czasie drużyna urugwajska była potęgą. Wygrała dwa kolejne turnieje na igrzyskach olimpijskich oraz 6 z 10 pierwszych edycji Copa América. To Urugwajowi powierzono organizację pierwszego mundialu w 1930 roku, łącząc to wydarzenie z obchodami 100-lecia konstytucji tego państwa. Gospodarz wygrał turniej, pokonując w finale Argentynę 4:2.

Z państw europejskich na tych mistrzostwach pojawiły się tylko 4 reprezentacje: Belgii, Francji, Jugosławii i Rumunii. Pozostałe kraje nie chciały wysyłać swoich zawodników za ocean na dwa miesiące i, mając na uwadze również długą podróż, nie zdecydowały się na udział w turnieju. Urugwajczycy poczuli się urażeni zachowaniem państw europejskich i w rezultacie reprezentacja tego kraju zrezygnowała z obrony tytułu na następnym mundialu, rozegranym w 1934 roku we Włoszech. W 1950 roku Urugwaj ponownie wygrał mistrzostwa świata, tym razem na Maracanie w Brazylii.

Cztery gwiazdki, dwie z nich olimpijskie. Tę samą liczbę odznaczeń mają Włochy (1934, 1938, 1982 i 2006) i Niemcy (1954, 1974, 1990 i 2014), ale tylko Urugwaj może szczycić się tym szczególnym wyróżnieniem przez FIFA, jakim jest uznanie zwycięzców Igrzysk Olimpijskich z lat 1924 i 1928 za mistrzów świata. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej wyszczególniła w swoim regulaminie, że zwycięzcy mistrzostw świata mogą nosić na swoich koszulkach pięcioramienną gwiazdę. Reprezentacja Urugwaju dumnie pokazuje aż cztery.

Źródło: http://deportes.elpais.com/deportes/2016/06/05/actualidad/1465094961_635914.html

One thought on “Urugwaj: dwa mundiale, cztery gwiazdki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *