Peru: Powstanie program w języku shipibo-konibo

Najpierw pojawił się program w języku keczua, później w ajmara, a teraz w TV Perú, peruwiańskiej państwowej telewizji, nadawane będą także wiadomości w języku shipibo-konibo.

Ludność Shipibo-Konibo będzie zarazem pierwszą rdzenną społecznością amazońską, której zaoferowano czas antenowy w telewizji na szczeblu krajowym. Umowa pomiędzy publicznymi mediami a organizacją reprezentującą Shipibo-Konibo (COSHIKOX – Consejo Shipibo-Konibo y Xetebo) zostanie oficjalnie zawarta 26 czerwca w stolicy regionu Ukajali – Pucallpie.

Dotychczas, ludność Shipibo-Konibo prowadziła działalność medialną, która ograniczona była jednakże do obszaru samej Pucallpy. Po rozszerzeniu zasięgu chcą nadal skupiać się w głównej mierze na dostarczaniu rzetelnych informacji o rdzennej ludności, a także propagować własną kulturę, sztukę oraz edukację dwujęzyczną.

Dawniej Shipibo-Konibo zamieszkiwali brzegi rzeki Ukajali i jej dopływów, a współcześnie osiedlili się także w prowincjach Ukajali, Madre de Dios, Loreto i Huánaco. Według danych Ministerstwa Kultury, mieszka ich w tych regionach ok. 35 tysięcy, co sprawia, że są jednym z najliczniejszych ludów peruwiańskiej Amazonii, a ich język znajduje się na piątym miejscu pod względem liczby posługujących się nim osób.

Źródła:

http://www.caaap.org.pe/website/2017/06/13/indigenas-shipibo-tendran-programa-de-tv-en-su-idioma-en-senal-nacional/

https://www.youtube.com/watch?v=NfAtr8R0x_A

Źródło zdjęcia:

https://www.flickr.com/photos/geezaweezer/14912255817/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *