Maucallacta, czyli trochę Uniwersytetu Warszawskiego w Andach

To malowniczo położone miejsce znajduje się w departamencie Arequipa (Peru), w samym sercu południowej części pasma andyjskiego. W tłumaczeniu z języka quechua, ‘mauca llacta’ znaczy tyle co ‘stara osada’.

DS2
Ośnieżone zbocza wulkanu Coropuna

Powszechnie wiązana z państwem Inków, miała być kompleksem świątynnym – celem pielgrzymek ludności z najodleglejszych części Imperium. Znakomita większość obrzędów religijnych odprawianych w Maucallakcie była powiązana z wulkanem Coropuna górującym nad okolicą (o wysokości 6450 m n.p.m.), który miał pełnić funkcję Świętej Góry i stanowił niezwykle istotny element wierzeń inkaskich.

DS1
Ośnieżone zbocza wulkanu Coropuna

Samo stanowisko położone jest na wysokości 3750 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię około 30 ha. Możemy doliczyć się tam około 250 budynków, z czego prawdopodobnie część z nich miała niegdyś charakter monumentalny. Do właściwego kompleksu ceremonialnego prowadziło aż pięć dróg inkaskich, które łączyły się na głównym placu w części centralnej. Budowle, które tam znajdujemy, zdają się być niezwykle interesującym połączeniem architektonicznym cech prowincjonalnych oraz znakomitej kamieniarki inkaskiej.

Stanowisko Maucallacta jest badane od 1997 roku przez polskich archeologów pod pieczą Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu ‘Condesuyos’. Badania prowadzone przez OBP są w dużej mierze badaniami wykopaliskowymi i mają na celu pełną analizę struktury całego kompleksu oraz charakteru jego funkcjonowania. Obecnie prowadzone są tam również prace restauracyjne, które mają za zadanie zabezpieczyć oraz wyeksponować piękno Maucallakty i uczynić ją nie lada atrakcję turystyczną.

Dominika Sieczkowska

Źródło: http://www.maucallacta.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *