Wenezuela: El Sistema zmienia społeczeństwo

Muzyka posiada ogromną moc oddziaływania na drugiego człowieka i mimo że nie można zaliczyć jej do sztuk wizualnych, które dominują w dzisiejszym świecie obrazów, kolorów i reklam, nadal należy do istotnego elementu kultury i silnie wpływa na społeczeństwo. Może również stanowić silną broń w walce z ubóstwem, biedą i innymi zagrożeniami, jak zapewnia José Antonio Abreu – dyrygent i założyciel ,,El Sistema”, czyli Narodowego Systemu Edukacji w Wenezueli.

Czym właściwie jest owa inicjatywa? Początkowo eksperymentalny, wychowawczo-edukacyjno-muzyczny projekt narodził się w Caracas w 1975 roku, gdy Abreu zdecydował się na stworzenie małego zespołu muzycznego, który miał na celu uchronić młodych ludzi od niebezpieczeństw czyhających na nich na wenezuelskich ulicach, zapewniając im również możliwość rozwoju osobistego. Inicjatywa okazała się ogromnym sukcesem na skalę światową. Szacuje się, że w ciągu najbliższych sześciu lat orkiestra liczyć będzie ponad 500 000 dzieci, a w ciągu dziesięciu lat nawet 1 000 000 uczestników.

Źródło: Carmelo de Grazia
Źródło: Carmelo de Grazia

Jest to swojego rodzaju fenomen, eksperyment, który niespodziewanie odniósł sukces międzynarodowy. Obecnie projekty oparte na pomyśle Abreu istnieją na całym świecie: m.in. w Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Szkocji czy USA, które stawiają sobie za cel pomoc młodemu społeczeństwu poprzez zaszczepienie w nich pasji do muzyki, która rozwija wnętrze.

Celem projektu jest nie tylko pomoc w rozwoju młodym ludziom. Założyciele i pracownicy pragną, aby muzyka objęła swoim zasięgiem całe społeczeństwo, wpływając na komunikację międzyludzką i światopogląd obywateli w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie. Muzyka może służyć również jako narzędzie do walki z problemami społecznymi, spajając mieszkańców dużych i małych miast dzięki wspólnemu zaangażowaniu i integracji. Dlatego właśnie pracujący przy rozwoju ,,El Sistema” pragną zachęcić jak największą liczbę osób do uczestnictwa w projekcie, do doświadczenia ,,piękniejszego świata” zbudowanego z muzyki, śpiewu i sztuki.

Muzyka przekazuje to, co niewidoczne, uwrażliwia na świat i na potrzeby drugiego człowieka, rozwija empatię, spostrzegawczość i delikatność. Jak mówi Abreu:

Staramy się stworzyć nową, młodą generację, która będzie rozumiała znaczenie słowa spokój, radość, współpraca, nadzieja i energia.

Rolą projektu jest również ochrona młodych ludzi przed sięgnięciem po narkotyki czy pornografię. Jeśli dziecko posiada pasję, która wypełnia jego wolny czas, jest bezpieczne. Instrument działa w tym przypadku podobnie jak tarcza lub broń. Dziecko nie będzie poszukiwało dodatkowych doświadczeń wynikających z nudy lub ciekawości, ponieważ jego życie jest już wypełnione przeżyciami wewnętrznymi.

Naszym zadaniem jest zadbać o intelekt oraz o wrażliwość wewnętrzną. Powinniśmy rozwijać poczucie estetyki w młodzieży, ponieważ tylko dzięki temu jesteśmy w stanie poszerzyć ich horyzonty.

– deklaruje Abreu.

To prawda, że muzyka otwiera młodych ludzi na nowy świat, pomaga zrozumieć piękno otaczającej nas rzeczywistości. Tylko dzięki niej można wyrazić swoje najgłębsze uczucia, a potem ruszyć dalej, będąc gotowym na to, co przyniesie jutro.

Źródło zdjęcia głównego: Carmelo de Grazia

Źródła:

http://fundamusical.org.ve/el-sistema/#.WT1HhYVOLmI

https://youtu.be/JxcLk4uJaIk

http://carmelo-de-grazia.blogspot.com/2016/05/carmelo-de-grazia-orquesta-sinfonica.html

http://fundamusical.org.ve/prensa/