Pierwsza cumbia w Polsce – “El Pescador”, Magdalena Lechowska

Magdalena LechowskaIdzie lato, dnie stają się coraz dłuższe, temperatura wzrasta, a wraz z nią tempo i rytm codziennego życia. To właśnie ten tętniący życiem rytm jest podstawą cumbii! Tego lata można usłyszeć pierwszą rdzenną kolumbijską cumbię nagraną w Polsce przez Polkę! Magdalena Lechowska, “Polska Cesária Évora”, półfinalistka IV Edycji Mam Talent, jako jedyna polska wokalista śpiewa tradycyjne rytmy pochodzące z egzotycznej Kolumbii.

Magdalena urodziła się w Krakowie, ale dorastała w Ameryce Południowej, skąd czerpie muzyczne inspiracje. Cumbia to nie tylko rytm, taniec i muzyka, to jeden z najbardziej reprezentatywnych przejawów kultury kolumbijskiej. Cumbia narodziła się w regionie Morza Karaibskiego, gdzie powstał największy tygiel ras: zamieszkiwały go plemiona indiańskie, tutaj przybywali afrykańscy niewolnicy i tutaj roiło się od przybyszy z Hiszpanii. W niespotykany sposób ten unikatowy gatunek muzyczny łączy wpływy hiszpańskie, indiańskie i afrykańskie. Z Afryki pochodzą rytmiczne uderzenia bębnów, zmysłowe i zalotne ruchy bioder, Europejczycy dodali charakterystyczny strój, a tutejsi Indianie wnieśli delikatne brzmienie fletu i gaity.

Magdalena promuje w swojej działalności artystycznej Kolumbię, jej muzykę i kulturę. W ubiegłym roku nakręciła film dokumentalny “Poznaj moją Kolumbię”, który uzyskał patronat honorowy Ambasady Kolumbii w Polsce. W swoim najnowszym teledysku, Magdalena pokazuje magiczne plaże Parku Tayrona nad wybrzeżem Morza Karaibskiego w Kolumbii. “El Pescador” to rdzenna kolumbijska cumbia opowiadająca o losach biednego rybaka, który prócz swej sieci, nic nie ma…

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=pwavOZIGF1M]

W nagraniu wziął udział także niezwykle utalentowany Mateusz Sarapata, perkusista zespołu Hatbreakers, finalisty tegorocznego X Factor.
Magdalena Lechowska – śpiew
Mateusz Saparata – instrumenty perkusyjne

Więcej informacji na http://magdalenalechowska.manifo.com/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *