''Cortázar muzycznie''

Źródło: http://www.elespectador.com
Źródło: http://www.elespectador.com

El perseguidor to najsłynniejsze ”muzyczne” dzieło Cortázara i stąd też słowa wypowiedziane w Cincinnati przez Johnny’ego Cartera, głównego bohatera opowiadania, posłużyły jako tytuł dokumentu Kariny Wroblewski i Silvii Vegierski. Esto lo estoy tocando mañana (To gram jutro) to film o argentyńskim pisarzu i związku jego literatury z muzyką. ”Cortázar kochał muzykę klasyczną, tango i, przede wszystkim, jazz. Rytm i swing były dla niego niezbędnymi elementami jego dzieł” – można przeczytać na stronie http://www.cortazarylamusica.com (wersje hiszpańsko-, angielsko- oraz francuskojęzyczna), tuż pod trailerem.

Cortázar przekonany był, że urodził się jako muzyk, któremu jedna z wróżek (tych, które rzucają na dzieci czary bądź przeklęcia) odebrała umiejętność grania na jakimkolwiek instrumencie. W ten sposób autor Gry w klasy (której bohaterowie również otoczeni są przez płyty winylowe z jazzem) stał się, według swoich słów, ”melomanem bez możliwości bycia muzykiem”. Nie miał również wątpliwości, że gdyby miał trafić na bezludną wyspę, zamiast książek zabrałby ze sobą płyty. ”Jeśli mam być sam na bezludnej wyspie, wolę mieć przy sobie muzykę, nie literaturę”, odpowiedział w wywiadzie dla Jacques’a Chesnela.

Dokument zawiera wywiady z przyjaciółmi Cortázara, w tym z wieloma muzykami, takimi jak pianistka Margarita Fernández jazzman Michel Portal (według którego twórczość Argentyńczyka posiada rytm jazzu; z czym zresztą Cortázar by się zgodził, gdyż sam twierdził, że jazz miał na niego niesamowity wpływ). Bardziej znaną postacią również wypowiadającą się w filmie jest peruwiański noblista Mario Vargas Llosa, którego Cortázar uważał za wielkiego pisarza, jednakże zupełnie głuchego na muzykę (autor Katedry bronił się, tłumacząc, że po prostu nie lubił jazzu).

Dokument nie przypadkowo został nakręcony w 2014 roku. Była to setna urodzin argentyńskiego pisarza.

Asia Humka

Źródła: http://www.elespectador.com/noticias/cultura/musica-de-julio-cortazar-articulo-565149

http://www.uv.mx/universo/552/cultura/cultura_05.html

http://www.cortazarylamusica.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *