Latynoamerykański 31. Warszawski Festiwal Filmowy od A do Z

W tym roku, w dniach 9-18 października miał miejsce już 31. Warszawski Festiwal Filmowy. W ciągu kilkunastu dni można było obejrzeć ponad sto premierowych filmów, wybranych z tysięcy zgłoszeń, które napłynęły z całego świata. Wśród nich znalazły się także filmy z Ameryki Łacińskiej lub nakręcone w kooperacji z krajami latynoamerykańskimi. Oto krótki przegląd tych projekcji!

Alias Maria
Kolumbia, Argentyna, Francja, reż. Jose Luis Rugeles Gracia

W oddziałach partyzanckich w Kolumbii walczą tysiące nieletnich żołnierzy. Maria jest jednym z nich. Ma 13 lat i z trójką dzieciaków w podobnym wieku przemierza kolumbijskie lasy. Ich oddział ma zapewnić bezpieczeństwo nowonarodzonemu dziecku dowódcy. To misja tajna, bo w partyzantce ciąża jest surowo karana. Ale również Maria ma sekret: jest w czwartym miesiącu ciąży. Jest przerażona. Nie wie komu może zaufać. Czy kiełkujący instynkt macierzyński da jej siłę i odwagę, by zmienić swojego życie?

Obraz wstrząsającej rzeczywistości konfliktu zbrojnego w Kolumbii widziany oczami żołnierki-dziecka.

Apostata
Urugwaj, Hiszpania, Francja, reż. Federico Veiroj

“Jestem dumny, że mogę przedstawić w Warszawie mój trzeci film fabularny pod tytułem “Apostata”, nie tylko dlatego, że moja rodzina pochodzi z Polski, ale również dlatego, że czułem się w Polsce jak w domu, kiedy zaproszono mnie tam kilka lat temu z moim poprzednim filmem (“Okres przydatności”/”La Vida Útil”, WFF 2010).

Wierzę, że “Apostata” zostanie dobrze odebrany przez polską publiczność, ponieważ mówi o kwestii fundamentalnej: jak radzić sobie w dzisiejszych czasach z tradycją, z systemem wartości rodzinnych i społecznych.

Bohater filmu prowadzi głęboką, pełną respektu dla tradycji, ale zarazem śmieszną grę, a polska publiczność będzie mogła podążać wraz z nim i wspólnie z nim zastanawiać się, czy cel, który sobie wyznaczył, usprawiedliwia jego skrajne przekonania.

Szczególny wpływ na powstanie “Apostaty” miały filmy polskiego mistrza Krzysztofa Zanussiego z lat 70-tych i 80-tych.”

Federico Veiroj

Cwaniak
Urugwaj, reż. Federico Borgia, Guillermo Madeiro

Clever ma 35 lat i jest instruktorem sztuk walki. Po rozwodzie nie może sobie znaleźć miejsca, a niedojrzałość emocjonalna nie pozwala mu być dobrym ojcem. Czas wypełnia wizytami na siłowni i całonocnym imprezowaniem. Jednak jego prawdziwą pasją jest samochód, kultowy Shark Chevette, rocznik 1976, który właśnie przygotowuje do wystawy. Clever wymarzył sobie jedyne w swoim rodzaju płomienie spowijające karoserię. Tę wizję może zrealizować tylko jeden, mieszkający na odludziu artysta. Clever, desperacko próbując wypełnić pustkę w życiu, rusza w podróż obfitującą w absurdalne wydarzenia i spotkania z dziwacznymi i tajemniczymi postaciami…

Królowie nieistniejącego miasta
Meksyk, reż. Betzabe Garcia

W 2006 roku na rzece Presidio w północno-zachodnim Meksyku powstała zapora wodna Pichos. Przy jej budowie zalano dziesiątki miejscowości, a tysiące mieszkańców musiało opuścić swoje domostwa. Los ten spotkał również kolonialne miasto San Marcos. Ale nie do końca. Miasto zostało zalane w przeważającej większości i niemal wszyscy jego mieszkańcy opuścili je. Zostały trzy rodziny, które pomimo samotności i strachu przed pojawiającymi się w mieście uzbrojonymi grupami, nie chcą wyjechać. Pani i Paula nie chcą zamknąć budki z tortillami i spędzają wolny czas na ratowaniu miasta przed całkowitym zrujnowaniem. Miro i jego rodzice marzą o tym, żeby opuścić to miejsce, jednak nie wiedzą jak to zrobić. Yoya i Jaimito żyją w strachu, ale w końcu mają wszystko czego potrzebują…

Neonowy byk
Brazylia, Urugwaj, Holandia, reż. Gabriel Mascaro

Iremar bierze udział w Vaquejadas – rodeo w północno-wschodniej Brazylii. Jego domem jest ciężarówka, którą wozi byki z przedstawienia na przedstawienie. Towarzyszy mu tancerka egzotyczna Galega, jej bezczelna córka Cacá oraz Zé, towarzysz z rodeo. Wspólnie tworzą rodzinę. Region, w którym pracują, przeżywa boom w przemyśle odzieżowym i to budzi w Iremarze nowe ambicje. Jego głowę zaczynają wypełniać marzenia o zaprojektowaniu i uszyciu super sexy kolekcji z cekinów i zmysłowych tkanin…

Vaquejada rodeo jako alegoria współczesnych transformacji w północno-wschodniej Brazylii.

Odcięci od świata
Kolumbia, Ekwador, Meksyk, reż. Marcela Lizcano

540 osób zamieszkuje najgęściej zaludnioną sztuczną wyspę kolumbijskich Karaibów. Wyspa Santa Cruz del Islote (Święty Krzyż Wysepki) ma wielkość boiska piłkarskiego. Nie ma tu ani policji, ani księży, ani lekarzy, ani zbrojnych konfliktów. Jest 97 domów dla 18 rodzin, szkoła, restauracja w porcie i mały plac z krzyżem w centrum.

“Aislados”, przez spojrzenie na życie na wyspie, codzienne interakcje i zmagania mieszkańców, na ich walkę o pozostanie na swoim terytorium, pozwala zastanowić się nad rolą człowieka jako mieszkańca wszechświata. Maleńka wysepka staje się metaforą naszej planety.

Parabellum
Argentyna, Urugwaj, Austria, reż. Lukas Valenta Rinner

Hernan jest geologiem w średnim wieku. Wraz z grupą nieznajomych przedstawicieli klasy średniej opuszcza wygodne życie na argentyńskich przedmieściach. Przybywają do ośrodka położonego na odludziu wśród labiryntu małych wysepek otoczonych strumieniami i rzekami. Pod czujnym okiem instruktorów biorą udział w treningu, który – jak uważają – nauczy ich jak przeżyć koniec świata. Pierwszy etap szkoły przetrwania na wypadek apokalipsy odbywa się w luksusowym ośrodku. Z czasem poziom luksusu się obniża, a wzrasta poziom niewygody, trudności i zagrożenia. Budzą się pierwotne instynkty, które w grupie przebywającej w nieprzyjaznym środowisku zmierzają w nieobliczalnym kierunku.

Czarna komedia mieszkającego w Argentynie reżysera austriackiego. Autorski film katastroficzny.

Pieska noc
Argentyna, reż. Ignacio Sesma

Enzo pracuje na parkingu pewnej rezydencji. Pewnej nocy “pożycza” luksusowy samochód, żeby pokręcić się po mieście razem z najlepszym kumplem Richardem. Chłopcy chcą się po prostu zabawić – w planie jest przejażdżka, parę piwek. Może poderwać dziewczynę albo sponiewierać się tak, żeby zapomnieć inne dziewczyny – te, z którymi byli albo chcieli być. To wszystko w jedną noc. Oczywiście nie wszystko idzie po ich myśli. Niepodziewanie dla młodych bohaterów imprezowa noc przemienia się w szaloną spiralę kłopotów.

Dziejąca się w Buenos Aires słodko-gorzka komedia pokazuje z dużym wyczuciem galerię postaci zamieszkujących nieznane zakamarki tego miasta.

Potwór o tysiącu głów
Meksyk, reż. Rodrigo Pla

Sonia jest kobietą, która nie odpuszcza, jeśli ktoś jej odmówi. Jej mąż ma raka w zaawansowanym stadium. Sonia chce przyspieszyć comiesięczną wizytę lekarza, by zacząć drogą kurację. Teoretycznie terapia powinna być pokryta przez jej ubezpieczenie. Ale tylko teoretycznie. Sonia zaczyna walkę ze skorumpowanym i dopuszczającym się poważnych zaniedbań ubezpieczycielem. Sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Nakręca się spirala przemocy.

Zdesperowana kobieta z pistoletem jest gotowa na wszystko.

Sieroty z Eldorado
Brazylia, reż. Guilherme Coelho

Arminto Cordovil wraca do domu po 12 latach nieobecności. Czeka go tutaj płomienny romans z przepiękną i tajemniczą kobietą. Mówi się o niej, że pochodzi z mitycznego miasta leżącego na dnie najgłębszej rzeki. W pogoni za miłością, nie wiedząc, co jest prawdą a co ułudą, Arminto traci zdrowy rozsądek. Zanurzając się coraz głębiej w mityczny świat Amazonii, zmienia swoje życie w baśniową tragedię.

Pięknie sfilmowana, dramatyczna historia miłości, szaleństwa i obsesyjnego poszukiwania Eldorado w bezkresnych lasach i rzekach dzikiej Amazonii. Adaptacja książki pod tym samym tytułem nagradzanego brazylijskiego pisarza, Miltona Hatouma.

Truman
Argentyna, Hiszpania, reż. Cesc Gay

Dwaj przyjaciele z dzieciństwa nie widzieli się od lat. Żyją na innych kontynentach, ale kiedy się wreszcie spotkają, wygląda jakby nigdy się nie rozstawali. Julian i Tomas spędzą wspólnie cztery niezapomniane dni. Będą śmiać się, wspominać, płakać… bo ich spotkanie jest także pożegnaniem. W towarzystwie Trumana, wiernego psa, będą dzielić emocje i niespodziewane chwile wywołane skomplikowaną sytuacją Juliana. Pełen humoru i szczerości delikatny portret o odwadze akceptowania śmierci jako nieodłącznej części życia.

Film zdobył 3. Nagrodę w Plebiscycie Publiczności

Złe dni
Kolumbia, reż. Andres Beltran

Emilia i jej matka Lucia muszą się ukrywać po tym, jak “Turek”, ojczym Emilii ukradł ogromny ładunek ze szmaragdami. Do domku na odludziu, w którym przebywają, przypadkowo trafiają dwaj najemni zabójcy. Jeden z nich jest ranny i potrzebuje odpoczynku. Mężczyźni szybko orientują się, kim są kobiety i dlaczego się ukrywają. Wkrótce do domku ma przyjechać “Turek”. Napięcie rośnie…

Thriller o nadziei i miłości w trudnych czasach.

Ziemia i cień
Kolumbia, Brazylia, Chile, Francja, Holandia, reż. Cesar Augusto Acevedo

Alfonso wraca do opuszczonej przed laty rodziny, do chorego syna Gerardo. 17 lat po opuszczeniu rodziny, chce na nowo ułożyć relacje z najbliższymi. Podczas jego nieobecności wiele się zmieniło. Rozległe plantacje trzciny cukrowej szczelnie otoczyły jego dom. Dawni sąsiedzi pracują ciężko dla plantatorów, bez zapłaty lub za marne grosze, harując w kurzu i skwarze. Pył i wszechobecny popiół wdzierają się w każdą szczelinę, wpadając do domów przez zamknięte okna. Szansą na poprawę warunków jest szybki wyjazd albo wspólny bunt przeciwko istniejącym regułom. Tyle, że niełatwo będzie znaleźć odwagę oraz sprzymierzeńców…

Anna Kołakowska

Źródło opisów: http://www.wff.pl/