Kolumbia – kraj brzyduli Betty

Telenowela Yo soy Betty, la fea trafiła aż do 92 krajów. Jej losy śledziły miliony widzów. Do tego stopnia ją pokochano, że jej historię i jej postać zaczęto kopiować w krajach na całym świecie. W Polsce nakręcono na jej podstawie BrzydUlę. W czym tak naprawdę tkwi sukces kolumbijskiej Betty? I czy dla Kolumbijczyków była to tylko kolejna wyemitowana telenowela?

„Pomimo problemów Kolumbii, takich jak handel narkotykami czy kryzys w państwie, Kolumbijczycy pokazują, że potrafią śmiać się z samych siebie przez swoje telenowele i to pozwala im iść do przodu” – komentowano sukces telenoweli w Meksyku.

Seriale tak doskonałej jakości jak Brzydula Betty obrazują realia życia w dużych metropoliach takich jak Bogota, przedstawiają życie społeczeństwa, jego problemy, ale także pracę, marzenia, które przecież nie mogą być przykryte przez zmartwienia dnia codziennego. Telenowele w Kolumbii to coś więcej niż zwykły serial, który oglądamy przychodząc po pracy w celach rozrywkowych. To obraz społeczeństwa, przedstawiający aspekty życia różnych warstw społecznych. Tworząc Betty, la fea, chciano pokazać nie tylko piękne kobiety mające szansę w życiu, ale również to, że inteligencja to coś cenniejszego niż wygląd zewnętrzny.

„W tej telenoweli piękno nie zajmuje pierwszego miejsca – przykładem jest sekretarka Patricia Fernandes, która oprócz piękności, nie grzeszy inteligencją. Dla porównania Betty, dzięki jasności umysłu, jest w stanie odmienić losy firmy” – komentuje kolumbijski dziennikarz.

Wpływ losów Betty na Kolumbię był tak ogromny, że nawet prezydent musiał przekładać swe wystąpienia publiczne, gdyż podczas emitowania telenoweli nie miałby zbyt dużej oglądalności.

Producenci telenoweli mogą zgodnie powiedzieć, że dla nich sukces Betty jest stosunkowo łatwy do wyjaśnienia. Ona po prostu nie boi się być brzydka w społeczeństwie, w którym konkursy piękności są bardzo poważnie traktowane. Nie boi się być uczciwa w państwie korupcji, skandali politycznych i przemocy.

Kolumbia ma najstarszy system demokratyczny w całej Ameryce Łacińskiej, ale jest to także system najbardziej skorumpowany na całej półkuli. Zaufanie publiczne do rządu i krajowych instytucji jest tak naprawdę w strzępach. Całe państwo zaufało za to tej istocie w okularach na pół twarzy i z aparatem na zębach. Aż do tego stopnia, że ogłoszono ją bohaterką narodową. Gdy w jednym z odcinków serialu zaproponowano Betty łapówkę, ludzie wypisywali do telewizji listy, prosząc, by jej nie przyjmowała, a na końcu nawołując do narodu „Musimy iść za przykładem Betty!”. Sprowokowało to narodową debatę o korupcji…

Trudno uwierzyć, że telenowele mogą mieć aż taki wpływ na społeczeństwo. Betty pokochały miliony i widziano w niej wzór do naśladowania, bo jeśli pokonała ona wszystkie przeciwności, udało jej się dojść do celu, to należy tylko podążać za jej przykładem.

Paulina Odej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *