Iberoamerykańskie spojrzenie na #OscarsSoWhite

Drugi rok z rzędu już ponad miesiąc przed rozdaniem Oscarów wiemy, że nagrodę w każdej z aktorskich kategorii zdobędzie biała osoba. Ta wiadomość spotkała się z ogromnym oburzeniem osób ze środowiska filmowego. Swoje niezadowolenie wyrazili między innymi Spike Lee, George Clooney, Jada Pickett-Smith i Lupita Nyong’o. Najwyrazistsze głosy pochodzą od czarnoskórych artystów, po części dlatego, że niedocenione przez Akademię zostały głośne afroamerykańskie role w filmach takich jak Creed, Beasts of No Nation i Straight Outta Compton.

Dużo trudniej wymienić takie – niedocenione – role Latynoamerykanów, bo, parafrazując przemówienie Violi Davis, nie da się wygrać Oscara za rolę, która nie istnieje. Przyczyny tego można szukać w hollywoodzkich studiach produkcyjnych, których zarządy składają się w 94% z białych i 100% z mężczyzn, którzy nieczęsto inwestują w kino zróżnicowane etnicznie. Ale nawet kiedy taka okazja się pojawia, jak na przykład kreacja aktorska Benicio Del Toro we wcześniej walczącym o nagrodę w Cannes filmie Sicario, by zdobyć nominację trzeba zostać docenionym przez grupę głosujących członków Akademii, która po części odzwierciedla hollywoodzki przemysł filmowy – jest w 93% biała i w 76% męska, do tego średnia wieku to 63 lata.

Od początku istnienia Akademii nagrodę za główną rolę aktorską otrzymał tylko jeden przedstawiciel Iberoameryki – Portorykańczyk José Ferrer. Przez 88 lat funkcjonowania nagród Akademii żadna ze statuetek za najlepszą główną kreację aktorską nie powędrowała do aktorki pochodzenia latynoamerykańskiego.

Szklany sufit oddzielający osoby o innym pochodzeniu niż europejskie od sukcesu w przemyśle filmowym to poważny problem, na który Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej – instytucja przyznająca Oscary – zareagowała błyskawicznie. W czwartkową noc – zaledwie tydzień po ogłoszeniu nominacji rada Akademii przegłosowała zmiany instytucjonalne mające pozwolić na większą różnorodność wśród gremium przyznającego nagrody – są to m.in. zmiany w sposobie rekrutacji i wprowadzenie kadencyjności członków.

Pomimo tego, że to nagrody aktorskie zbierają najwięcej medialnej uwagi. Ostatnio latynoamerykańskie kino nie musi czuć się zapomniane przez hollywoodzki przemysł filmowy. Dwie poprzednie ceremonie uhonorowały nagrodami za reżyserię artystów pochodzących z Meksyku.

W tym roku nominacji też nie brakuje. Dwie główne nagrody – za najlepszy film i za najlepszą reżyserię – mają szanse znaleźć się w rękach Meksykanina Alejandro Gonzáleza Iñárritu. Co więcej Zjawa – film przez niego napisany, wyreżyserowany i częściowo wyprodukowany, został nominowany w największej liczbie kategorii, bo aż w dwunastu.

Po raz kolejny nominowany do nagrody za najlepsze zdjęcia jest Emmanuel Lubezki – rekordzista wśród nominowanych Iberoamerykanów, został tak doceniony osiem razy z czego dwie statuetki wygrał.

Ponadto wśród latynoamerykańskich twórców filmowych szanse na zdobycie złotej statuetki mają:

– Brazylijczyk Alê Abreu w kategorii najlepszy animowany film pełnometrażowy,

– Kolumbijczyk Ciro Guerra za najlepszy film nieanglojęzyczny,

– Chilijczycy Pato Escala Pierart i Gabriel Osorio Vargas za najlepszy krótkometrażowy film animowany,

– Meksykanin Martín Hernández za montaż dźwięku.

Kto wróci do domu z pozłacanym Oscarem dowiemy się 28 lutego!

Joanna Skupińska

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-35348062

http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-35352506

http://www.independent.co.uk/news/people/chris-rock-calls-the-oscars-the-white-bet-awards-and-criticises-lack-of-diversity-a6818756.html

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Latin_American_Academy_Award_winners_and_nominees

http://www.latintimes.com/latinos-oscars-almost-60-winners-and-nominees-along-history-academy-awards-photos-297193

http://www.huffingtonpost.com/2015/02/20/latino-oscar-history_n_6723284.html

http://www.latinpost.com/articles/109846/20160120/spike-lee-jada-pnikett-smith-call-oscar-boycott-look-academy.htm

http://www.nydailynews.com/entertainment/oscars/king-oscar-snubs-deeper-awards-show-article-1.2503817

http://mashable.com/2016/01/20/oscars-diversity-2016/#DLtM1J_.yaqx

http://mashable.com/2015/09/20/viola-davis-emmy-best-actress-drama/#PJ_4BLtC8gqV